توضیحات عکس

همه ی ما میدانیم که مراقبت از پوست می تواند به طور مستقیم برسلامت کلی ما تأثیر گذار باشد، چرا که پوست یکی از بزرگترین و مهمترین ارگانهای بدن ماست. از آنجا که پوست لایه ی جدا کننده ارگانهای داخلی از فضای اطراف است، به عنوان یک محافظ عمل می کند و بیشتر در برابر عناصر خارجی آسیب پذیر است. عواملی که بر سلامت پوست تاثیر میگذارند بسیار گسترده تر از آن چیزیست که تصور میکنیم. به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش به منظور برنزه شدن،  قرار گرفتن در معرض سموم شیمیایی موجود در توتون و تنباکو، استراحت ناکافی، تغذیه نامناسب و نوشیدن مقادیر کم مایعات، نور خورشید و افزایش سن می توانند در سلامت کلی پوست ما نقش داشته باشند.

حال که به اهمیت پوست و آسیب پذیری بالای آن در برابر عوامل مختلف پی بردیم،  چند قدم ساده در جهت رسیدن به پوست سالم را باهم بررسی میکنیم. از تمیز کردن پوستتان غافل نشوید. سعی کنید روزانه به طور منظم ۲ بار صورت خود را تمیز کنید. استفاده از تونر برای کسانی که پوست چربی دارند، به خصوص بعد از شستشوی پوست توصیه میشود. اما اگر پوستتان خشک است، از مرطوب کننده و آب رسان استفاده کنید. برای از بین بردن سلولهای مرده و روشن کردن پوستتان هم میتوانید از انواع کرمهای لایه بردار استفاده کنید.

اما لازم است بدانید علاوه بر موارد گفته شده که به صورت روزانه انجام میدهید، باید پوست خود را به صورت دوره ای بررسی کنید و هرگونه ناهنجاری، تغییر رنگ یا تفاوت ظاهری را به پزشک متخصص خود گزارش کنید. همچنین اگر پوست بسیار روشنی دارید، یا خالهای زیاد و بزرگ روی پوستتان است، بیش از حد در معرض آفتاب هستید یا سابقه مشکلات پوستی دارید لازم است که توجه دوچندانی به پوست خود داشته باشیدبه علاوه محافظت از پوست در برابر آفتاب شدید بسیار ضروریست. چرا که تابش بیش از حد آفتاب میتواند منجر به افزایش چین و چروک و حتی سرطان پوست شود. برای این کار لازم است پوست خود را بپوشانید یا از کرمهای ضد آفتاب استفاده کنید تا از پوست در برابر اشعه های آسیب رسان آفتاب محافظت کنید.

به  خاطر داشته باشید که نوع پوست شما می تواند بر عملکرد محصولات پوستی تأثیر مهمی بگذارد. استفاده از یک محصول اشتباه، حتی در صورت طبیعی بودن، می تواند باعث بروز حساسیت، وخیم شدن اوضاع لکه ها یا ایجاد قرمزی شود. پس در ابتدا بهتر است پوست خود را بشناسید و بر اساس آن مراقبت از پوست خود را شروع کنید. همچنین می توانید در مورد مواد تشکیل دهنده محصول یادداشت برداری کنید تا ببینید آیا مواد خاصی باعث واکنش های پوستی ناخواسته می شوند یا خیر.

 

  

 

لینک صفحه کپی شد