توضیحات عکس

چین و چروک که به آن ریتید نیز گفته می شود، چین هایی در پوست است که با افزایش سن، بیشتر در پوست دیده می شود.در واقع با افزایش سن، پوست پروتئین های کلاژن و الاستین کمتری تولید می کند که این امر باعث نازک شدن پوست و مقاومت کم در برابر آسیب می شود. قرار گرفتن در معرض محیط ، کمبود آب بدن و سموم می توانند صورت شما را دچار چروک های برجسته کنند. چین و چروک ها بخشی طبیعی از پیر شدن هستند و هیچ دلیلی برای ترس از ایجاد آنها وجود ندارد. اما اگر می خواهید علائم پیری را در صورت خود کاهش دهید، روش های طبیعی برای انجام این کار وجود دارد.

ضد آفتاب بزنید

اکثر مردم می دانند که استفاده از ضد آفتاب با  فاکتور محافظت در برابر آفتاب ( اس پی اف) بیش از ۳۰ می تواند به جلوگیری از سرطان پوست کمک کند. یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۳ در مجله ای پزشکی دریافت که ضد آفتاب به تأخیر در علائم پیری نیز کمک می کند. با این که احتمالاً قبلاً در ساحل از کرم ضد آفتاب استفاده کرده اید ، اما استفاده از کرم ضد آفتاب مرطوب کننده روی صورت باید تبدیل به عادت هر روزه شما شود که برای سلامتی پوست در طولانی مدت مفید خواهد بود.

مصرف قند خود را محدود کنید

جامعه پزشکی همچنان در مورد اینکه چگونه مصرف قند می تواند بر سلامتی ما تأثیر بگذارد در حال مطالعه است. قند موجود در بدن فرآیندی به نام گلیكاسیون را ایجاد می كند و محصولات نهایی پیشرفته گلیكاسیون (به نام AGEs) منبع خوبی برای پوست شما نیستند. AGE کلاژن موجود در بدن شما را تجزیه می کند و با گذشت زمان می تواند باعث شود که پوست شما پیرتر به نظر برسد. محدود کردن مصرف قند و غذاهای غنی از روغن به شما کمک می کند شکل جوان خود را حفظ کنید.

سیگار را قطع کنید

سیگار کشیدن به دلایل زیادی برای سلامتی شما مضر است ، اما بسیاری از مردم نمی دانند که می تواند صورتشان را دچار پیری زودرس کند. یک مطالعه جالب چهره 79 جفت دوقلوی یکسان را مقایسه کرد که در آن یکی عادت به سیگار کشیدن داشت و دیگری نداشت. تفاوت چشمگیر پوست صورت آنها روشن ساخت که سیگار کشیدن بر وضعیت پوست تأثیر می گذارد. حتی وجود دود سیگار نیز می تواند خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها و بیماری های دیگر را افزایش دهد و همچنین ممکن است به پوست شما آسیب برساند.

موقعیت خواب خود را تغییر دهید

برخی از چین و چروک های صورت شما در واقع می تواند ناشی از موقعیتی باشد که در آن می خوابید. به آن "فشرده سازی" می گویند ، و ناشی از فشار هر شب صورت به بالش به همان روش است. با گذشت زمان، این فشرده سازی باعث می شود پوست شما در بعضی از نقاط ضعیف تر از جاهای دیگر باشد و چین و چروک در آن ایجاد شود. با خوابیدن به پشت می توانید از چین و چروک های فشرده سازی جلوگیری کرده و روند آن را کند کنید.

صورت خود را مرتبا بشویید

صرف سه تا پنج دقیقه وقت اضافی برای شستن صورت در شب هرگز اتلاف وقت نیست. وقتی شبانه آرایش را روی صورت خود باقی می گذارید ، پوست بیشتر آن را جذب می کند. از آنجا که اکثر مواد آرایشی حاوی مواد شیمیایی مضر هستند ، این امر به استرس اکسیداتیو پوست شما کمک می کند. به همین دلیل صرف سه تا پنج دقیقه اضافی برای شستن صورت در شب هرگز اتلاف وقت نیست. از مالش شدید صورت خودداری کنید. قبل از خواب صورت خود را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید و شستشوی خود را با مقداری آب سرد که به سطح پوست شما پاشیده شود ، به پایان برسانید.

به خودی خود ، پوست چروک دار علامتی نیست که نگران آن باشید. اما اگر به خصوص در مورد افزایش ظاهر پوست خود نگران هستید ، ممکن است بخواهید با یک متخصص پوست صحبت کنید. اگر در زندگی عاداتی مانند سیگار کشیدن ، نوشیدن بیش از حد الکل یا استفاده از تخت برنزه را دارید، باید بیشتر مراقب ظاهر پوست خود باشید ، زیرا ممکن است در معرض خطر سرطان پوست باشید.

لینک صفحه کپی شد